İhbar Tazminatı Nedir? İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı nasıl hesaplanır sorusuna cevap olarak Arı Hukuk ile emin adımlar atarak ilerleyin! İşte hukuk çerçevesinde tazminata gerekli olan koşul ve şartlar!

İş veren ile çalışan arasında sağlanan iş sözleşmesi dahilinde bir is süreci oluşturulur. Çalışanın haklarını gözettiği bu sözleşme dahilinde aynı şekilde iş veren de kendi haklarını gözetmektedir. Bu sözleşme dahilinde keyfi hali bir istifa gerçekleştiğinde belirli hukuki gerekçeler ile karşılaşma durumu yer almaktadır. Bu tarz işten ayrılma nedenleri dahilindeki olaylarda ihbar süresi ve tazminatı esas alınır ve araştırılır.

İhbar Tazminatı Nedir?

Arı Hukuk ile hem çalışan hem de iş veren hakkının korunduğu ve hukuki çerçeve sarsılmadan önlemlerin alındığı bir sürece hazır olun! Herhangi bir uyuşmazlık halinde çözüm üretebilecek bir büro ile çalışmak her zaman için sizi bir adım öne taşımaktadır.

Bu önem dahilinde sizlere detaylı bilgi vermek için çekinmemekteyiz. İhbar süresi başlangıcını karşılamayan ve kabul etmeyen çalışanların karşı karşıya kaldığı tazminat, ihbar tazminatı şeklindedir. Tazminat her işten ayrılma durumunda çalışana yüklenen bir sorumluluk elbette değildir.

Tazminat gereği, çalışanın keyfi istifalarında ihbar süresine uygun davranmaması ve kabul etmemesi dahilinde çalışana sorumluluk verilen bir tazminattır. Tazminat detayları, koşulları ve hesaplamaları ise belirli faktörlere göre gerçekleştirilmektedir.

İhbar Tazminatı Süreleri!

Çalışanlara yüklenen tazminat sorumluluğu için belirli şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Her işten ayrılan çalışan için tazminat ödemek zorunlu olan bir hususu veya gerekçe kesinlikle değildir. Tazminat gerekliliği, istifa ederek işten ayrılma durumlarında ihbar süresine uymamış olan çalışanlar için çıkan bir tazminat ödeneğidir.

Tazminat süreleri ise çalışanların hizmet verme ve aktif çalışma sürelerine göre değişiklik göstermektedir. İhbar süresi için belirlenen koşullar; 6 ay boyunca hizmet göstermiş ve çalışmış çalışanlar için 14 gündür.

Çalışan 6 ay ile 18 ay arasında çalışmış ise bu süre 28 gün olarak değişirken, 18 ay ila 36 ay arası çalışmış bir çalışanın ihbar süresi 42 gün olarak belirlenmiştir. 36 ay üzeri hizmet göstermiş olan bir çalışanın süresi ise 56 gündür. Belirlenen koşullar doğrultusunda sunulan sürelere uyulmama durumunda tazminat gereksinimi ortaya çıkar.

İhbar Tazminatı Ne Kadar?

Tazminat miktarı hesaplama yapılması için çalışanın ihbar süresi dahilinde ne kadar sürelik bir çalışan olduğu koşulu önem taşımaktadır. Çalışan eğer 6 aydan az bir çalışma süreci yaşamış ise 14 günlük ihbar süresi için 2 haftalık brüt ücret tazminatı ile karşı karşıya kalır.

Çalışanın çalıştığı süre; 6 ay ile 1,5 sene aralığında yer alıyorsa 4 haftalık ihbar süresinden 4 haftalık brüt ücret tazminatını karşılamalıdır. Çalışan 1,5 sene ila 3 sene arasında çalışmış ise ihbar süresi 6 hafta olmak üzere, tazminat tutarı da 6 haftalık brüt ücret şeklindedir. 3 seneden fazla çalışma durumunda ise ödenecek tazminat tutarı 8 haftalık brüt ücret şeklindedir.

İhbar Tazminatı Şartları! Gerek Duyulmayan Koşullar Nedir?

Tazminat kimi durumlarda iş veren kimi durumlarda ise çalışan tarafındna ödenmeketdir. Bazı şartlar ise şu şekildedir;

  • Geçerli sayılan bir iş sözleşmesi olmalıdır
  • Sözleşme sürekli olmalıdır
  • İş sözleşmesinde belirsiz süreli iş sözleşmesi detayı yer almalıdır
  • İşveren veya işçi fesih etme beyanında bulunmalıdır
  • Fesih için gerekçe haklı bir nedene bağlı olmalıdır
  • Bildirim formu verilmemiş olmalıdır. Bildirim formu, ihbar tazminatı ödememek için verilir.
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.