Tedbir Nafakası

Boşanma süreci bazen uzun bir süreyi kapsayabilir. Çekişmeli boşanmanın uzun sürmesi tarafların mağdur olmalarına sebebiyet verebilir. Boşanma sürecinde ekonomik sıkıntıların oluşmaması adına tedbir nafakası talep edilebilir. Tedbir nafakası boşanma kesinleşene kadar devam eden bir nafaka çeşididir. Boşanma sürecinde tarafların bu konuda hukuki bilgisinin olmaması, hak kayıplarına ve maddi zorluklar yaşanmasına yol açar.

Tedbir Nafakası Hangi Şartlarda Verilir?

Tedbir nafakası, boşanma sürecinde taraflardan birinin diğerine göre daha fazla maddi zorluğa düşeceği durumlarda mahkeme tarafından verilen bir haktır. Tedbir nafakası vermesi karara bağlanan taraf, müşterek çocukların olması halinde; bakım, barınma, maddi destekte bulunma gibi yükümlülükleri yerine getirmesi gerekir. Hâkim tarafından tedbir nafakasının toplu ya da aylık olarak ödemesi talep edilebilir.

Tedbir Nafakası Kim Tarafından Belirlenir?

Türk Medeni Kanunu 169. madde uyarınca, ayrılık, terk ya da boşanma nedeniyle açılan dava süresince, dava kesinleşinceye dek hâkim tarafından tedbir nafakası gibi önleyici tedbirleri re’sen alabilme hakkı bulunmaktadır. Tedbir nafakasının hâkim tarafından alınması istisnai bir durumdur. Bu nedenle dilekçe ile yazılı olarak talep edilmesi haklarınızı garanti altına almak adına önemlidir. Tedbir nafaka taleplerinizin hukuka uygun olarak yapılabilmesi için her zaman yanınızdayız.

Tedbir Nafakası Türleri Nelerdir?

Tedbir nafakası, boşanma davası sürecinde ya da boşanma davası açılmadan alınabilen haklar arasındadır. Kişilerin haklarını korumak amacıyla talep edilmesi gereken tedbir nafakası verilmediği takdirde maddi sıkıntılar dava süresince devam edebilir. Müşterek çocukların bakımından sorumlu olan taraf bu süreçte hem maddi hem de manevi olarak yıpranır.

Tedbir Nafakası Süresi Nedir?

Boşanma davasının açılması ya da ayrılık kararının netleşmesi sonucu mahkeme tarafından kesinleşen karar hükmü tedbir nafakasını sonlandırır. Tedbir nafakasının yerini yoksulluk nafakası ya da müşterek çocuk var ise iştirak nafakası alabilir.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.