Vesayet

Velayet altında olmayan küçük ya da yetişkinlerin korunmasına yönelik olarak çalışmalar yapan bir kurumdur. Vesayete ihtiyacı olan kişilerin tespiti yapılarak vasi görevlendirilmesi ile sonuç ulaşılan dava türleri arasındadır. Bu dava türüne ise vesayet vasi tayini denir. Vasi tayini davasında kişisel menfaatlerin korunması, maddi menfaatlerin yönetilmesi adına kişiye destek olunur. Vesayet altında olan kişinin özel bakıma ihtiyacı olması durumunda gereken tüm temsil yetkisini yönetme vasiler tarafından sağlanmaktadır.

Vasi Tayini Davası Nerede Yapılır?

Vasi tayini davası, Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülmektedir. Verilen karar denetimleri ise denetim makamı olan Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yapılır. Vasi atanma işlemi sadece mahkeme kararıyla yapılır. Vasilerin, vesayet altına aldıkları kişilerin mallarını göstermek adına defter tutması, Sulh Hukuk Mahkemesi Hâkimliği’ne hesap vermesi gerekir. Hesap verdiği malların tasarrufunda tek başına söz sahibi değildir. Tüm işlemlerinde ücret isteme hakkına da sahiptir.

Vasi Atanması Gereken Kişiler

Vasi atanması gereken yardıma muhtaç çocuk ya da yetişkinler kanunda belirtilmiştir. Vesayet altında bulunan kişinin; küçük, kısıtlı, savurgan, akıl zayıflığı, uyuşturucu bağımlısı, 1 ya da daha fazla sürede hükümlülük hali ya da kişinin isteği üzerine vasi tayini gereklidir. Akıl sağlığı sorunlarında ise devlet sağlık kurumundan rapor alınmalıdır.

Vesayet Kurumunda Neden Biz?

Vesayet Hukuku ile vasi tayin davasına ilişkin tüm işlemlerin hukuki bilinç ile yapılması önemlidir. Hak kayıpları olmaması, kötü niyetli kişiler tarafından ileri sürülmemesi adına tüm vasi işlemlerinizi hukuki çerçevede yürütüyoruz. Vesayet davası işlemlerinin hâkim huzurunda gerçekleşmesi ve sadece mahkeme tarafından işlemlerin yapılması daha özenli bir dava süreci gerektirmektedir. Vasi tayini davalarının gerekli tüm işlemleri hukuki normlara uygun olmalıdır. Kişinin kendi talep ettiği vasi tayini talebinde sizlere destek oluyoruz.

 

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.