Kira Tahliye Davası Ne Kadar Sürer?

Kira tahliye davası ne kadar sürer sorusunun yanıtı özellikle bu davayı açan mülk sahipleri tarafından merak edilmektedir. Tahliye süresinin uzaması kiraya verenler için sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle yanıtı aranan sorulardan bir tanesidir. Dava sürecini etkileyen ve tahliye kararının süresini uzatabilen bazı konular bulunur. Öncelikle kira tahliye davası sürecinde avukatlık hizmetinin alınması veya alınmaması sürecin değişmesine neden olan bir konudur. Tahliye kararının verilmesi ve kira tahliye davasının sonlandırılması için yargı tarafından belirlenen, hedeflenen süre 300 gündür. Bu süre içerisinde davanın sonuçlanması hedeflenir ve bu hedef yürütülür. Fakat bu süre hedefi kira tahliye davalarında avukatlık hizmeti alındığından ortaya çıkan süredir. Dava sürecinde avukatlık hizmeti alınmadığı takdirde kira tahliye davaları 1 yıl ile 1,5 yıl arasında değişen bir süre içerisinde sonlandırılmaktadır. Bu konunun dava süresine olan etkisinin yanı sıra kira tahliye davalarının sebeplerine bağlı olarak karar süresi de değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse kiraya verenin ihtiyacı nedeni ile açılan kira davalarının 2 ile 3 ay içerisinde sonlandırılması mümkün olmaktadır. Konut ihtiyacının bulunması sebebi dava süresinin hızlandırılmasına neden olabilecek sebeplerden bir tanesidir.

Kira Tahliye Davası Aşamaları

Kira tahliye davası süresi birden fazla aşamadan oluşmaktadır. Dava süreci, kira sözleşmesinin bitimi ile başlamaktadır. Kira sözleşmesi sonlandıktan sonra taşınmaz sahibi 1 ay içerisinden kira tahliye davası açabilmektedir. Bu süreç içerisinde sebeplere bağlı olarak kiracıya noter vasıtasıyla ihtarname gönderilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra kiraya verenin Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe ile başvurması mümkün olur. Dilekçe ile başvuru gerçekleştirildikten sonra birden fazla aşama kaydedilir. Dilekçenin kiracıya tebliğ edilmesi, tarafın tebliğe cevap vermesi ve ön inceleme duruşmasının yapılması gibi birden fazla aşama bulunur. Bu aşamaların ve duruşmasının görülmesi süresi ise 111 gün olarak hesaplanmaktadır. Ön duruşma gerçekleştirildikten sonra ise ikinci duruşma aşamasına geçilmektedir. Ön duruşmadan sonra eksik belgelerin ve delillerin toplanması gerekir. Bu belgelerin toplanması ve kira tahliye davasında ikinci duruşmasının görülmesi ise 60 gün olarak hedeflenmektedir.

Kira Tahliye Davasında Karar Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kira tahliye davası kararı belirli bir süre sonra verilmektedir. Ön inceleme ve ikinci duruşma gerçekleştirildikten sonra karar duruşması sürecine girilmektedir. Bu süreçte deliller incelemekte ve de var ise tanıklar dinlenmektedir. Bunun dışında bilir kişi keşfi talebi bulunuyorsa keşifler de yine davanın bu sürecinde yapılmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ve kararın yazılması da yaklaşık 250 gün sürebilmektedir. Ancak bu sürenin sebeplere ve taleplere bağlı olarak kısalması da mümkündür. Kira tahliye davalarının süresi pek çok çok konuya göre değişmektedir. Dava sürecinin detayları ve kiracının belirlenen sürelerde tahliyeyi gerçekleştirmesi gibi birçok neden ile dava süresinin kısalması mümkündür.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.