Hukuki Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Avukatın vatandaşı hukuki konularda bilgilendirdiği hukuki danışmanlık hizmeti nedir merak edilmektedir. Şirketleri ya da kişileri hukuki konularda bilgilendiren avukatlar bu konuda danışmanlık vermiş sayılmaktadır. Söz konusu hukuki süreçte başından sonuna kadar atılması gereken adımlar hakkında bilgilendirme yapılır. Karşılaşılabilecek durumlar anlatılarak bunlar hakkında yapılması gerekenler üzerinde durulur. Hukuki bir durum ile karşı karşıyaysanız danışmanlık alarak olası durumları sağlıklı bir şekilde gözden geçirebilirsiniz. Bu oldukça önemli bir adım olup kişiyi ciddi hak kayıplarına karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Bu hizmetin yalnızca avukatlardan alınması gerekir. Yasal olarak yalnızca avukatlar tarafından verilmesi uygundur. Avukat olmayan kişilerden alınabilecek herhangi bir hukuki danışmanlık ciddi sonuçlar doğurabilir. Hukuk eğitimi almış ve kendisini hukuk alanında geliştirmiş kişiler en doğru danışmanlığı verecektir.

Hukuki Danışmanlık Ücreti

Kişinin yaşamakta olduğu hukuki problem hangi konuda ise ona uygun bir şekilde danışmanlık alması gerekmektedir. Örneğin iş hukukuna dair bir dava için, danışmanlığın bu konuda çalışmalar yürütmekte olan bir avukattan alınması yarar sağlayacaktır. Bu konuda deneyimli ve bilgili bir avukat ile lehinize işlem yapabilme ihtimaliniz artmaktadır. Hukuk eğitimini almamış kişilerden ziyade alanında uzman bir avukatın tercih edilmesi çok önemlidir. Oldukça geniş bir alanı kapsayan ve çok fazla ayrıntı barındıran hukuki konularda hemen her alanda uzmanlık yapmak mümkün değildir. Gayrimenkul konularında bu alanda çalışan bir avukattan destek almak uygunken; miras davalarında bir miras hukuku avukatına ihtiyacınız olacaktır. Hukuki danışmanlık ücretleri belirlenen tarifelerden yasal olarak uygulanmaktadır. Fakat avukatlarca bu ücretler farklı meblağlarda alınabilmektedir. Sonuç olarak ücretsiz danışmanlık almak mümkün olmadığı gibi uygun da değildir.

Online Hukuki Danışmanlık

Son yıllarda artan teknolojik kullanımlar ile internet üzerinden hemen her ihtiyacımızı karşılayabilmek mümkün olmuştur. Modern yaşamın bizlere getirdiği yüksek tempolu yaşam neticesinde her şeye vakit ayırmak pek mümkün olmamaktadır. Bu durumda verilen danışmanlıklar da online ortama taşınmaktadır. Yüz yüze verilmekte olan hizmetler online hukuki danışmanlık ile de verilebilmektedir. Skype ve Zoom gibi çok kullanılan araçlar ile yapılabilmektedir. Online ortamdan avukata iletilecek gerekli evraklar neticesinde bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Daha sonra avukat tarafından inceleme yapılarak randevu için anlaşılan saatte danışmanlık verilmesi kararlaştırılır. Yapılan görüşme neticesinde ilgili hukuki durum neticesinde gerçekleşebilecek muhtemel durumların bilgilendirilmesi yapılır. Daha sonra ise izlenmesi gereken hukuki yol üzerine çalışmalar başlatılmak üzere konuşma yapılmaktadır. Bu durumda ödeme de online ortamdan gerçekleştirebileceği gibi tıpkı yüz yüze danışmanlıkta olduğu gibi ücretlendirme yapılır. Açılacak davada talep edilebilecekler, delillerin yeterliliği, hukuka uygunluğu, davanın seyri ve işleyişi konusunda profesyonel bir yardım alınmış olur. Bunun sonucunda da kişi hak kayıplarının önüne geçmiş olur.

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.