Banka veya Kredi Kartının Kötüye Kullanılması Suçunun Dolandırıcılık Suçuyla İlişkisi

Başkasına ait bir banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlamak TCK’da suç olarak nitelendirilmiştir. TCK madde 245/1’de bu suçun cezası için ön görülen hapis cezası 3 yıldan 6 yıla dek olmakla birlikte beş bin güne dek adli para cezasıdır. Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması dolandırıcılık ile ilişkili olup TCK’da bilişim sistemlerinin veya banka, kredi kurumlarının araç olarak kullanılması başlığı altında düzenlenmiş olduğu görülmektedir. Ayrıca banka veya diğer kredi kurumlarının tahsil edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlama amacıyla işlenmesinden de TCK’nın 158. Maddesinde işlenmiştir. Bu nedenle dolandırıcılık suçunun banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçuyla olan ilişkisi değerlendirilmektedir.

Banka veya Kredi Kartını Hileli Bir Davranış İle Elde Etmek

Kişi söz konusu banka veya kredi kartını hileli bir davranış ile elde ettiği takdirde burada hareket bağlamında bir dolandırıcılık söz konusu olmaktadır. Bu durumda elde edilen banka veya kredi kartının kullanılması durumunda TCK m. 245/1’de tanımlanmakta olan suçun meydana geldiği görülmektedir. Yargıtay ise bazı ilk derece mahkemelerince 158/1-fvej bentlerinde suç olarak nitelendirilmiş fiillerin de bu kapsamda değerlendirilmesi konusunda görüş bildirmiştir. 158/1-f ve j’de belirtildiği üzere dolandırıcılık suçu banka veya kredi kartı aracılığı ile işlenmektedir; ayrıca kötüye kullanarak gerçekleştirilen 245/1 maddesine uygun nitelikte fiil barındırmaktadır.

Banka veya Kredi Kartının Kötüye Kullanılması Suçu

Yargıtay 11. Ceza Dairesi tarafından, Ceza Genel Kurulunun 2008 yılında vermiş olduğu karara dek TCK m245’de belirtilen fiil 158/1-j’de nitelendirilen fillin ağır cezayı gerektirmekte olan özel bir hal olduğunu belirtmiştir. Fakat 2008’de bu görüşü değiştirerek aldatılma fiili üzerinde eğilen Yargıtay emsal kararlarında dolandırıcılığın oluşabilmesi için hileli işin kişiye yöneltilip; aldatılması ve bundan haksız yarar sağlaması gerekli olduğu vurgulanmıştır. Bu noktada somut olaylarda TCK m. 158’de belirtilmiş olan filler bilişim sistemine yöneliktir. Makinenin kişiyi aldatmasından söz edilemeyeceği gibi ancak bir kişinin banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu işleyebilmesi m. 245’de tanımlanan şekilde mümkün olmaktadır.
Yargıtay’ın 2010/17-65 esas-karar numaralı ve 1439/104 saylı ilamında belirtmiş olduğu üzere banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunda hırsızlık, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık gibi suçlarla birlikte işlenmesi halinde gerçek içtima kurallarının uygulanması gerektiği belirtilmiştir.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.