Etimesgut Boşanma Davası Ücretleri

Boşanma davası ücretleri, birçok kişinin boşanma aşamasında merak ettiği sorulardan biridir. Özellikle boşanmak isteyen kişiler boşanmanın masraflarını kim öder sorusunu da merak eder. Boşanma davaları çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları olarak ikiye ayrılır. Bundan dolayı dava masrafları da davanın türüne göre değişir. Her iki dava türü de benzer süreçlere sahip olsa da aralarında büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar, sürecin maliyetlerinin farklılaşmasına neden olan unsurlardır. Boşanma durumunda mal paylaşımından velayete, nafakadan tazminata kadar birçok soru gündeme gelmektedir. Boşanma davalarında haklarınızı korumak ve kayıpları önlemek için bu alanda uzmanlaşmış avukatlardan hukuki yardım almanız önemlidir. Bu aşamada boşanma avukatı maliyeti de ortaya çıkar.

Boşanma Davası Ücretlerini Etkileyen Faktörler

Boşanma ücretleri ilden ile ve bölgeden bölgeye değişebilir. Bu açıdan Etimesgut boşanma davası ücretleri ile farklı bir ilçenin fiyatları farklı olabilir. Ayrıca boşanma davasında ödenecek toplam harç miktarı davanın karmaşıklığına bağlıdır. Ödenen ücretler, avukatınızın davanızı ne kadar süreyle ele aldığına bağlı olacaktır. Tavsiye, yazışma, belge hazırlama, telefon görüşmeleri ve mahkeme masrafları gibi faktörler boşanma davası ücretlerini etkiler. Ayrıca davaların ilk açılışında dava harcı da alınır. Yıldan yıla değişen bu ücret, dava açıldığı anda peşin olarak temin edilir. Ayrıca mahkemeler, süreci uzatmamak ve hızlı hareket etmemek için taraflardan aile mahkemesi tarafından hesaplanan yasal masraflar artı harcı peşin olarak ödemelerini talep etmektedir. Bu açıdan dava masraflarının miktarı, davanın durumu, yapılan masraf ve harcamaların türüne bağlı olarak değişir.

Boşanma Davası Ücretlerini Kim Öder?

Boşanma davası açarken ödenmesi gereken ilk miktar mahkeme harcıdır. Bunun yanı sıra boşanma dilekçesi verildiğinde ücret peşin olarak alınır. Ayrıca, aile mahkemesi tarafından hesaplanan yasal masraflar, başvuru yapıldıktan sonra geri ödenecektir. Bu masrafların miktarı duruma göre değişiklik gösterebilir. Boşanma sürecinde yasal masrafları kimin üstleneceği ise davanın durumuna bağlıdır. Tarafların anlaşmasına bağlı olarak, ödeme bir kişi veya iki kişi tarafından yapılabilir. Ancak boşanma halinde davadan önce davayı açan davacı mahkeme masraflarını öder. Boşanma durumunda dahi dava sonrasında davayı kaybeden taraf mahkeme masraflarını öder.

Boşanma Davası Avukat Ücretler

Boşanma davaları için asgari avukatlık harcında belirtilen miktar 4080 Türk Lirası’dır. Ancak buna rağmen, bu miktar genellikle anlaşmalı boşanma davalarında sadece avukatlar tarafından kabul edilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında ise 2021 yılı için ortalama tutar duruma göre hesaplanır. Bu açıdan davanın niteliğine, zorluğuna ve davalı ya da davacının durumuna göre bu miktar zaman zaman artırılabilir. Ayrıca illere ve ilçelere göre de avukatlık ücretleri değişebilmektedir. Örneğin Etimesgut boşanma avukatı ücretleri ile farklı bir ilçedeki avukatın ücreti farklı olabilir. Bu yüzden net bir fiyat bilgisi alabilmek adına avukatlar ile görüşmeniz gerekir.

 

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.