Boşanma Davasında Avukat Ücretlerini Kim Öder?

Etimesgut boşanma avukatı ücretleri, boşanma davalarının açılması ve tamamlanması için ödenmesi gereken ücretler ve dava harçları gibi birçok ücret vardır. Bu açıdan dava açmaya karar veren veya eşi boşanma davası açan kişiler, avukat ücretlerini ve mahkeme masraflarını merak eder. Boşanma avukatları, boşanma davalarınızı hukuken savunurken belli bir ücret karşılığında hizmet veren avukatınızdır. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları için ücret belirlemede farklılıklar olabilir. Mahkeme işlemlerinin yüksek taleplerinin de ücretler üzerinde etkisi vardır. Çekişmeli davalarda ücret daha yüksek olabilirken, anlaşmalı boşanma davalarında biraz daha az ücrete ulaşılmaktadır. Yasal ücretler önceden ödenmelidir. Ancak mutabık kalınan durum dışında, müvekkil ve avukat birbirlerine farklı şekilde ödeme yapmayı da kararlaştırabilirler.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Masrafları Kim Öder?

Anlaşmalı boşanma davalarında masrafları kimin üstleneceği tarafların kendi kararlarına bağlıdır. Taraflar maliyet konusunda anlaşabilir veya her iki taraf da anlaşırsa maliyet tek bir kişi tarafından karşılanabilir. Başka bir deyişle, masraflar davacı ve davalı arasında paylaşılabilir veya yalnızca davacı veya yalnızca davalı tarafından karşılanabilir. Masrafları yalnızca bir kişi üstleniyorsa, ikisinin de kabul etmesi gerekir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Masrafları Kim Öder?

Boşanma sürecinde mahkeme masraflarını hangi tarafın ödediği en önemli soru boşanmanın niteliğidir. Masrafları kimin ödeyeceği sorusu, boşanmanın müzakere edilip edilmediğine veya temyiz edilip edilmediğine bağlıdır. Çekişmeli boşanma davalarında mahkeme masrafları davacı yani davacı tarafından karşılanacaktır. Eğer dava kazanılırsa, diğer taraf mahkeme masraflarının bir kısmını geri ödeyebilir. Başka bir deyişle, masraflar başlangıçta davacı tarafından karşılansa bile davalı, uyuşmazlığın sonucuna göre masrafları talep edebilir. Ancak bunun için bu talebin dilekçede yer alması gerekir. Bu durumda ise Etimesgut boşanma avukatı ücretleri ne kadar sorusu ortaya çıkar.

Etimesgut Boşanma Avukatı Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Boşanma avukatı, anlaşmalı bir boşanma davasına daha az zaman ve emek harcar. Buna karşın çekişmeli bir boşanma davasına daha fazla zaman ve emek harcanır. Avukatların bağlı bulundukları baronun tavsiyesi olarak yayınlanan orana uymaları zorunlu olmamakla birlikte, bu oranın altında ücret almaları mümkündür. Etimesgut boşanma avukatı ücretleri 2021 yılı için belirlenebilmesi adına davanın içeriği ile ilgili bilgi sahibi olunması önemlidir. Taraflar boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat talep edebilirler. Tazminat, boşanma davası ile birlikte veya boşanma davasından sonra açılacak dava ile birlikte talep edilebilir. Boşanma davasının boşanma avukatı tarafından yürütülmesi halinde avukat, mahkemece belirlenen tazminat miktarının bir yüzdesini alma hakkına sahiptir. Bu açıdan ücretler birbirinden farklı olabilir. Ayrıca alanında uzman bir avukat ile çalışıyorsanız, fiyatların artması muhtemeldir. Bunun yanı sıra davanın türü de avukat ücretlerini etkiler. Ancak anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları için avukat fiyatlarının değiştiğini unutmamak gerekir.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.