Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Nedir?

Boşandıktan sonra evlenme süresi nedir sorusuna yanıt yoğun bir merakla aranmaktadır. Arı Hukuk bünyesinde tüm profesyonel tecrübe ile Aile Hukuku detayları inceleniyor!

Boşanma davaları süresi içerisinde anlaşmalı veya çekişmeli olarak sürecin iki yönde ilerlediği görülmektedir. Anlaşmalı boşanma ile boşanma süreci son derece kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanır ve boşanma işlemi gerçekleşir. Peki ya boşandıktan sonra eşlerden birisi evlenmek isterse ne kadar süre sonrasında bu isteğini gerçek kılabilir? Aslında bu soru evlilik ne kadar süre sonra tamamen düşer şeklinde de seyredebiliyor.

Anlaşmalı Boşanma ile Süreç! Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi!

Anlaşmalı boşanma dava süreci içerisinde her iki taraf da belirli konular üzerinde anlaşmaya varırılar. Eğer ortada bir çocuk varsa velayeti için, nafaka ücreti için, mal paylaşımı ve diğer kararlar için ortak bir anlaşmaya gidilir. Böylelikle tüm bu kararların boşanma protokolüne dökülmesi istenir ve dava dilekçesi ile Aile Mahkemesi için başvurma süreci başlar.

Verilen tarih nezdinde duruşmaya çıkan taraflar protokolü onayladığını beyan ederek boşanma işlemini kesinleştirirler. Fakat kesinleşmenin sağlanması için bu durumun her iki tarafa da belge şeklinde ulaşması beklenir. Her iki tarafa da ulaşımın sağlanmasının ardından artık boşanma işlemi kesinleşmiş olur.

Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Nedir?

Boşanma işlemi gerçekleştikten sonra belirli bir süre sonrasında yeniden evlenme durumu gerçekleşebilir. Aksi takdirde evlilik resmi nikah ile gerçekleşemez ve asıllığını koruyamaz. Bu süre zarfı hem erkekler hem de kadınlar için ayrı bir şekilde belirlenmiştir.

Ayrıca bu süre haricinde belirli şart ve koşulların da yerine getirilmesi istenmektedir. Hatta ayrılan eşler ve boşanmasının kesinleştiği eşler tekrardan fikir değiştirerek birbirileri ile evlenmek isteyebiliyorlar. Bu tarz durumlar ile Aile Mahkemesi bünyesinde gerçekleşen davalarda sık sık karşı karşıya kalınıyor. Peki ya yasal bir kısıtlama ile engel, bu çiftlere sağlanıyor mu? Boşanmalarının ardından hızlı bir şekilde tekrardan aynı kişi ile evlilik için herhangi bir koşul var mı?

1-Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Kadın!

Türk Medeni Kanunu uyarınca 132. Maddede yer alan boşanma sonrasındaki evlilik açıklaması geçerliliğini devam ettirmektedir. Kadınlar için boşanma işlemi kesinleştikten 300 gün sonra herhangi bir evlilik geçerli olmaktadır.

Kadın, boşanmanın ardından 300 gün dolmadan birisi ile evlenemez. 300 gün süre duruşma sonlandığında değil evlilik bitişi kesinleştiğinden itibaren başlamaktadır. Kadınlar için belirlenen bu 300 gün süre zarfı kaldırılabilir. Kadın hamilelik şüphesini ortadan kaldırmak için bir doktor kanıtı sunduğunda bu süre zarfı ortadan kaldırılabilir.

2-Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Erkek!

Boşanma sürecinin ardından tekrardan evlilik için herhangi bir şart veya koşul var mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu durum erkekler ve kadınlar için iki ayrı şekilde farklılık göstermektedir. Erkek taraf, boşanma kararı kesinleştikten sonra hemen evlenebilir. Herhangi bir şarta uyması veya bir süre beklemesi gerekmez.

Boşandıktan Sonra Aynı Kişi ile Tekrardan Evlenmek

Boşanma süreci sonrasında boşanmanın kesinleşmesinin ardından eşler kararlarında bir değişmeye varabilirler. Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir olaydır. Eşler boşanmanın hemen ardından tekrardan birbiri ile evlenme kararı alabilirler. Peki ya böyle bir durum mahkeme gereğince uygun mudur veya herhangi bir yasal kısıtlama getirilmiş midir?

Eşler boşanmanın ardından tekrardan birbirileri ile evlenmek istediklerinde herhangi bir yasal engel oluşmaz. Boşandıktan sonra evlenme süresi dahilinde herhangi bir yasal kısıtlamaya maruz kalmayan eşler kolay bir şekilde tekrardan evlenebilir ve herhangi bir engel ile karşı karşıya kalmazlar.

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.