Ankara En İyi Boşanma Avukatı

Evliliğin sona ermesini içeren boşanma davalarında taraflar, yasal hakları kapsamında Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanabilirler. Bu, Ankara’da yaşayanların boşanma sürecini başlatmak için Ankara Aile Mahkemesi’ne gidebileceği anlamına gelmektedir. Bu bakımdan tarafların protokol imzalayarak birbirlerinden boşanabileceği durumlar vardır. Ancak bu durum, taraflar arasında hak kaybına neden olabilir. Bu tür zararlardan kaçınmak ve tarafların haklarını bir boşanma avukatı yardımıyla tam olarak kullanmalarına imkan vermek çok faydalıdır. Bu alanda tecrübeli Ankara boşanma avukatları, boşanma davasının tüm gerekliliklerini yerine getirirken, tüm prosedürü olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde değiştirmenize yardımcı olur.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davaları için iki seçenek vardır: Çekişmeli bir boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası. Evliliğin sonunda taraflar her alanda ortak payda üzerinde anlaşmaya varırsa, anlaşmalı boşanma süreci başlayabilir. Taraflar aynı fikirde değilse, çekişmeli bir boşanma sürecine girmek kaçınılmazdır. Boşanma başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey bir dilekçe hazırlamaktır. Dilekçe hazırlarken kanunla belirlenen şartlara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle dilekçenin sunulduğu mahkeme belirtilmelidir. Daha sonra davacı ve davalının adını, T.C. kimlik numarasını ve adresini girmeniz gerekmektedir. Ardından, açıklamaya boşanma nedenini yazmalısınız. Davacının haklarının kaybını önlemek için tüm kanıtların karşılanması gerekir. Sonrasında ise tüm gereksinimler Sonuçlar ve Gereksinimler bölümünde belirtilmelidir.

Ankara Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çekişmeli boşanma davası açmak için eşler, aile mahkemesine gitmeli ve boşanma dilekçesini karara bağlamalıdır. Anlaşmalı boşanma hiçbir yerde ilan edilemez. Çift 6 aydan fazla farklı bir yerde yaşıyorsa, aynı ikamet yeri için Ankara boşanma avukatı ile beraber aile mahkemesine başvurabilirler.

Ankara Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Anlaşmalı boşanma, eşlerin boşanma kararını imzalayarak boşandığı bir süreçtir. Boşanma davasına hazırlanırken konu üzerinde anlaşabilirsiniz. Velayet, tazminat, konut ve mülk bölümleri, bağışlar, alacak hesapları konuları masaya yatırılmalıdır. Ortaya çıkan sorunlar ölçüsünde taraflar boşanma davası tamamlanıncaya kadar boşanma davası için hazırlık yapabilir veya istenen konuya çözüm bulabilirler. Davadan önce yapılan herhangi bir seçimin farklı yasal sonuçları vardır. Bu durumda, boşanma avukatı, yazılı protokolün taraflar açısından hukuki sonuçlarını belirlemekten sorumludur.

Avukat Yardımıyla Ne Kadar Sürede Boşanılır?

Boşanan kişi en kısa sürede istediğini alabilmesi için boşanma davaları bir boşanma avukatı ile en kısa sürede boşanmanıza yardımcı olabilir. Tek seferlik boşanmak istiyorsanız, avukat bağımsız yargılama süresini dikkate alarak iki ila üç celse gibi kısa bir sürede boşanma sürecini tamamlayabilir. Bu sürenin belirlenmesinde en önemli konulardan biri boşanma sürecinde dava mahkemesinin iş yüküne olan etkisidir.

Boşanma Davasında Avukat ile Temsil Edilmek Zorunlu Mudur?

Boşanma davalarında avukatların sizi temsil etmesi gerekmez. Ancak, davanın taraflarından biri veya her ikisi de büyük baskı altında olabilir. Bu nedenle en mantıklı şey bir avukat ile beraber çalışmaktır. Bu açıdan Ankara en iyi boşanma avukatı konusunda sizlere hizmet veren Arı Hukuk, hukuki konularda sizlere destek çıkmaktadır.

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.