İştirak Nafakası Nedir?

Boşanma kararı sonrasında eşlerin çocukları var ise gündeme gelen konulardan birisi de iştirak nafakasıdır. Boşanma sonrasında eşlerin çocuklarının velayetinin kimde olacağı konusu iştirak nafakasını da etkileyen bir durumdur. Çünkü çocukların veya çocuğun velayeti kime verilir ise çocuğun bakımı ve himayesini o üstlenmiş olacaktır.

İştirak Nafakası Nedir?

Anne ve babaların çocuklarına olan bakım borcu çocukların ergin olması dönemine kadar devam etmektedir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda ise bu madde belirtilmiştir. Bu durumda anne ve baba boşanmış ise anne ve baba çocuklarına bakmakla yükümlüdür. Boşanma ayrılık veya evliliğin butlanına karar vermesi durumunda müşterek çocuğun veya çocukların velayeti eşlerden birisine bırakılmaktadır.

Velayetin kendisine bırakılmayan eşin velayetin kendisine bırakılan eşe çocuğun bakım, eğitim ve sağlık giderleri için gücü oranında aylık ödemesi yapması gerekir. Ödenecek bu paraya ise iştirak nafakası adı verilmektedir.

Buna karşın tedbir nafakası ile iştirak nafakasının arasındaki fark karıştırılmaktadır. Boşanma davası sırasında ödenecek olan nafaka tedbir nafakasıdır. Bu nedenle boşanma davası sürecinde ödenen nafaka iştirak nafakasıyla karıştırılmamalıdır.

Çocuk için ödenecek iştirak nafakasının ödenmesine ancak boşanma davası sonucunda hükmolunmaktadır. Fakat iştirak nafakası davası esnasında ödenmesine karar verilen tedbir nafakasının içerisinde aslında çocukların giderlerine yönelik öngörülen miktar yer almaktadır.

İştirak Nafakası Kime Ödenir?

İştirak nafakasının ergin olamayan çocuklara ödendiği söylenebilir. Henüz ergin olmayan müşterek çocuğun veya çocukların eğitim ve bakım giderleri için ödenen bu nafaka ödemenin velayet hakkına sahip eşe yapılması gerekmektedir. Fakat her ne kadar bu ödeme eşe yapılsa da çocuklar için eğitim ve bakım giderleri olarak yapıldığı da unutulmamalıdır.

İştirak nafakasını boşanma sonrası çocuğun velayetini alan eş talep edebilmektedir. Eğer müşterek çocuğun ayırt etme gücü yerinde ise çocuğun da kendisi için iştirak nafakası istemesi olası bir durumdur. Fakat burada çocukların ayırt etme gücü yok ise çocuk için atanan kayyım da iştirak nafakasını dava açarak talep edebilmektedir.

İştirak Nafakasına İlişkin Davalar Hangi Mahkemede Görülür?

İştirak nafakasının hangi mahkemede yapıldığı da vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Talebin boşanma davası içinde yapılması veya bu davadan bağımsız yapılması hali fark etmeden dava Aile mahkemesinde görülmektedir. Aile mahkemesinin bulunmadığı ilçelerde ise bu davalar Aile mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk mahkemesinde görülmekte ve burada karara bağlanmaktadır.

İştirak nafakası boşanma davası içerisinde talep edildiği halde yetkili mahkeme bu boşanma davasının görüldüğü Aile Mahkemesi olmaktadır. Fakat nafaka çocuğun velayeti elinde bulunduran tarafça daha sonradan açılarak talep edilecek ise yetkili mahkeme nafaka alacaklı kişinin, davalının veya iştirak nafakasının istenilen çocuğun yerleşim yeri aile Mahkemesi olmaktadır.

İştirak Nafakası İçin Talepte Bulunmak Gerekir mi?

Çocukların himayesine yönelik bir konu olan iştirak nafakasında bir talep olmasa bile mahkemece karar verilebilir. Türk Medeni kanununun 182/2 maddesindeki emredici hüküm gereğine göre iştirak nafakasına ilişkin karar mahkeme tarafından verilmektedir. Bu nedenle nafakanın hükmolunması için talepte bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.