İcra Avukatları Ankara

İcra avukatları Ankara ilinde hizmet verir. İnsanlar birçok nedenden dolayı alışveriş yapabilirler. Bu satın almalar bazen nakit olarak yapılır. Kimi zaman ise kredi şeklinde de yapılabilir. Bu süreçlerde insanlar bazen borçlarını ödemeyen kişilerle karşılaşmaktadır. Borçlu borcunu ödemezse, borçlu olduğu kişinin dava açma hakkı vardır. Bu işlemlere icra takibi denir. İcra işlemini yürüten avukat, hukuk fakültesinden dört yıllık mezun olmuş bir avukattır. Ancak icra avukatı olarak özel bir hukuk sınıfı bulunmamaktadır. Çünkü avukat, faaliyet alanı nedeniyle bu unvanla anılmaktadır. Ancak genel olarak icra, mahkeme kararları ve alacak tahsili gibi kararların tenfizine aracılık eder. Örneğin boşanma davalarında bakmakla yükümlü olunan kişilerin tahsili veya tazminatın yanı sıra velayet çocuğunun doğumuna ilişkin icra işlemleri de yürütülmektedir. Öte yandan, ortaklığın bozulması durumunda evin satılması gerekiyorsa, bu işlem yürütme organı aracılığıyla yapılır.

İcra Hukuku

İcra ve iflas hukuku, borçlunun rızası ile yerine getirilmediği takdirde, özel hukuka göre borcun devlet tarafından geri ödetilmesi ile ilgilenir. Bu nedenle, icra hukukuna göre borçlular, alacaklılar ve ödenmemiş borçlar olmalıdır. Borçluların taşınırları veya menkul rehinleri için bir icra avukatının yardımını gerektirir. İcra avukatları ayrıca iflas ve devam eden iflas gibi konularda işletmelere hukuki tavsiye ve dava desteği sağlar. İcra hukukunda yaygın bir dava, borçlu ile iddiaları arasındaki uyuşmazlıktan kaynaklanmaktadır. Aslına bakılırsa, yargı mahkemelerindeki zorunlu davalardan da avukatlar ağır bir şekilde sorumludur. Alacak tahsili ve icra takibinde avukatların hukuka uygun hareket etmesi de süreçte önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra en sık meydana gelen icra takibi davaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Borca itiraz
  • Alacak tahsili
  • İmzaya itiraz
  • İcra takibine itiraz
  • Nafaka borcu
  • İcra takibinin başlatılması
  • Maaş haczi yapılması
  • İtirazın kaldırılması
  • Karşılıksız çek davaları
  • İhtiyati haciz davaları

İcra Avukatının İcra Takibindeki Önemi

İcra sürecinin en önemli noktası olarak icra talebinde bulunan müvekkil bu iddia neticesinde şikayette bulunmuştur. Haciz sürecinde borç bakiyesi ne olursa olsun, bir kişi veya kurumun borçlu aleyhine alacakları tahsil etmekte zorlanması ve bu alacak sonrasında yapılan planların kesintiye uğraması kaçınılmazdır. Tüm bu yasal işlemlerde, alana aşina, sadece icra takibinden sorumlu ve bu yönde binlerce dosya işletmiş bir avukat ile takibinizi yaparak daha hızlı bir şekilde dava sürecini sonlandırabilirsiniz. İşlemler uzun, meşakkatli ve bürokratiktir. Bu açıdan icra avukatı ile çalışarak tüm bu süreçlerle uğraşmak zorunda kalmadan istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Çünkü hak kayıplarının yaşanmaması için icra hukuku alanında bilgili ve deneyimli bir avukatın desteğinin alınması esastır. Her davanın takip edilmesi gereken kendi yasal süreci vardır. Bu nedenle hak kayıplarının yaşanmaması için hukuki yardım alınması düşünülmelidir. Bu açıdan Ankara icra avukatları ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.