Evlat Edinme

Çocuk, evliliğe renk katan ve sıcak bir yuvanın temelleri arasında yer alıyor. Ancak bazı zağlık problemleri çiftlerin çocuk yapmasına engel olabiliyor. Bir çocuk sahibi olmak için mutlaka biyolojik olarak anne baba olmak gerekmiyor. Biyolojik olarak anne baba olmanın sağlık şartları veya başka sebeplerle mümkün olmaması durumunda gündeme evlat edinme geliyor. Ailenin çocuk özlemine bir çare olmasının yanında Kimsesiz bir bebeği bir yuva sahibi yapmanın verdiği manevi hazzın yüceliği kuşkusuz tüm vicdan sahibi insanları mutlu ediyor.

Kimler Evlat Edinebilir?

Kimsesiz veya ailesi tarafından bakılamayan bir çocuğun anne babası olmaya talip olmak, evlat edinmek için yeterli olmuyor.

Evlat edinebilmek için;

  • Evlat edilen ile edinen arasında asgari 18 yaş bulunması,
  • Evlat edinilenin yaşı büyükse rızasının olması,
  • Evlat edinilenin anne babası hayatta ise her ikisinin rızalarının olması ve bunun bulundukları yerin mahkemesinde kayıt altına alınması (Sağlığı açısından eşlerden birisinin rızası aranmayabiliyor ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda bulunan çocukların anne ve babalarının rızasının alınmamasına kurum karar verebiliyor.),
  • Evlat edinenin evlat edineceği çocuğa en az bir yıldır bakıyor olması,
  • Evlat edinen bekâr ise 30 yaşını doldurmuş olması,
  • Evlat edinmek isteyenin asgari ilkokul mezunu olması,
  • Evlat edinene evli ve tek başına evlat edinmek istiyorsa diğer eşin iki yıldan fazla süredir kayıp veya ayrı yaşıyor olması ya da ayırt etme yetisinin olmaması gerekiyor. Ayrıca bazı suçlardan da evlat edinmek isteyenin ceza almamış olması gerekiyor.

Başvuru Nasıl Yapılıyor

Evlat edinme başvurusu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne yapılıyor. Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de bir yıldan daha uzun süreli ikamet eden yabancıların, başvuruyu doğrudan Genel Müdürlüğe yapmaları gerekiyor. Türkiye’den evlat edinmek isteyen yabancıların ise kendi ülkelerinin konu ile ilgili birimleriyle temas kurmaları gerekiyor.

İşlemler Bizzat mı Yaptırılmalıdır?

Bu işlemler, evlat edinmek isteyenler tarafından yapılabileceği gibi Cumhurbaşkanlığınca yetki verilen aracı kurumlar vasıtasıyla da gerçekleştirilebiliyor.

Böylesine önemli bir konuda sıkıntı yaşamamanız için yetkilendirilmiş aracı kurum olarak sizleri görüşmeye davet ediyoruz. Her türlü sorularınıza cevap bulacağınız ve işlemlerinizin özenle takip edileceği kurumumuzda, hem siz gönüllülerin hem de sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan küçüklerin mutluluğu için çalışıyoruz.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.