Ankara’da İş Kazalarında Tazminat Davası Yönelik Hukuki Destek!

Tazminat davası nasıl açılır ve nedir tarzında sorular sıklıkla sorulur. İşçinin hakkını aramasına yönelik hizmet detayları ARİ Hukuk ile sizlerle!

Birçok hukuki süreç içerisinde çeşitli uzmanlık alanları bulunan avukatlar ile iş birliği içerisinde bir yol bulunur. Bu yol boyunca çizilen rotada da başarılı bir sonuç elde etmek için gerekli bilgi ve birikim toplanır.

Uzmanlık gösterilen alan içerisinde görev yapan avukatlar, tarafların haklarını gözeterek onları mahkeme ön ve an sürecinde temsil eder. Böylelikle müvekkillerinin yerine daha uzman bir şekilde hâkim oldukları hukuki süreç detaylarını savunabilir ve lehine işlemler de diretebilirler.

Tazminat Davası Nedir?

Tazminat dava olayı, bir kişinin ya fiziki ya da fiili olarak görmüş olduğu bir hasar ve problem sonrasında almış olduğu hasara bağlı bu hasarın maddi ve manevi karşılığını almak için kullandığı bir olaydır.

Bu hukuk dalı ile görmüş olunan hasat sonrasında belirlenen manevi veya maddi bir şekilde karşılık alınmak istenir. Üstelik bu durum her iki tarafında yine haklarını gözeterek gerçekleşmektedir.

Bu dava sonucunda hasra gören kişi tazminatını aldıktan sonra hasarı için artık daha yıpranmış durum ortadan kalkmaktadır. Bu davanın kişi tarafından olumlu sonuçlanması bu sebeple çok önemlidir.

Tazminat Davası Hangi Avukat İlgilenir?

Tazminat sürecinde ilgilenen avukat, hukuka aykırı olarak aksettirilen bir eylem sonucunda zarar ve hasara uğrayan tarafın hakkını ve tazminat gerekliliğini koruyan, savunan kişiye denir.

Bu kişinin almış olduğu hasra toplamı kadar belirlenen ve karar kılınan tazminat bedeli için bir uzlaşma talep edilir. Uzlaşma sağlanmadığı takdirde avukatın savunması ve yönlendirmesi ile süreç daha da kolay bir şekilde atlatılmaya çalışılır.

Tazminat dava avukatı, mahkeme süreci öncesinde de tazminat için uzlaşmaya gitmek ister. Hukuki süreç ve kuralların göstermiş olduğu yöne doğru bir ilerleme kaydedilmesi son derece önem taşımaktadır. ARİ Hukuk ile dava sürecini daha kolay ve konforlu bir hale getirebilirsiniz.

İş Kazası Sürecinde Tazminat Davası Nasıl Açılır?

İş yerinde gerçekleşen bazı ihmaller veya çevre koşullarının yakından etkisi ile kaza eylemleri be problemleri gerçekleşebilir. Bu tarz olaylar sırasında gözlemlenen en büyük unsur, hukuki sürecin ilenmesinde bazı sorunların doğduğudur.

Bazen tazminat davaları çekişmeli olmakla beraber hukuki süreç koşullarının önderliğinde gerçekleşen yapılmaktadır. Bu dava sürecinde yetkili merci elbette, iş mahkemeleridir. Bu davalar iş yerinin yerleşkesinde bulunan mahkeme içerisinde de kolay bir şekilde açılabilmektedir.

İş kazasında hasar alan kişinin ölümü de gerçekleşmiş olabilir. Eğer ölüm olayı gerçekleşmiş ise çalışa yakınlarının bulunduğu yerdeki mahkemeye yetki verilmektedir.

Böylece yakınları ile de bir hukuki süreç işlemesi gerçekleşir. Tazminat talep sürecinde hasra alan çalışanın istekleri avukatı aracılığı ile hukuki süreç yasa kurallar gereğince dikkate alınır ve karar verilir.

Maddi Manevi Tazminat Davası Nedir?

Bir iş yerinde gerçekleşen herhangi bir hasarın veya haksızlığın çalışana maddi veya manevi yol ile giderilmesini sağlamasıdır. Bu hasarın karşılanması ve giderilmesi için katlanılan bazı durumlar söz konusudur.

Bu durumlar arasında, maddi veya manevi değerde yer alan unsurlar bulunur. Haksız yere işlenen veya uygulanan fiili hareket sonrası doğan hasar tazminat dava nedeni olarak gösterilebilir.

Fakat bir başka değer de sözleşemeye uymayan girişim ve eylemlerin gerçekleşmesi sonucunda kendisini gösterir. Maneviyattan kasıt; kişinin duygusal olarak uğradığı zarar karşılığını belirtir. Maddi tazminat ise fiziksel uğranan bir hasarın göstergesidir.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.