Trafik Kazası Tazminatı Davası

Trafik kazası tazminat davası, gerçekleşen bir kaza sonucunda ölüm ya da yaralanma gibi zararların oluşumu ile üçüncü kişilere dair araba, ev, arazi gibi varlıklarında ortaya çıkan zararların giderilmesine yönelik açılan bir tazminat davası türüdür. Kısacası, trafik kazası tazminatı, hem malvarlığı hem de bedensel zararların ifade edilmesi olarak da tanımlanmaktadır.

Trafik Kazası Tazminatı Davasını Kimler Açabilir?

Pek çok kişinin merak ettiği trafik kazası tazminatı davasını kimler açabilir sorusuna cevaben, öncelikle trafik kazası tazminatı davası için en az bir motorlu aracın kazaya dâhil olması gerekmektedir. Kaza sonucunda bir yaralanma gerçekleştiyse, yaralanan kişinin kendisi maddi tazminat davası açabileceği gibi aynı zamanda manevi tazminat davası da açabilmektedir.
Yaralanan kişide işgücü kaybı oluştuysa maddi tazminat, psikolojik olarak yaşadığı üzüntü, keder ve stres için de manevi tazminat talebinde bulunulabilmektedir. Ağır bir bedensel yaralanma gerçekleştiyse yaralanan kişinin birinci dereceden akrabaları sadece manevi olarak tazminat davası açabilmektedirler. Ağır bedensel yaralanma ise uzuv kaybı, hayati fonksiyonları yerine getirilememesi gibi şeklinde tanımlanmaktadır.
Trafik kazası sonucunda vefat durumu var ise, ölen kişiden destek alan her bir kişi hem maddi hem de manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bu durumda evli ise eşi ve çocukları, bekâr ise de anne ve baba karine olarak belirtilmiştir. Karine olarak adlandırılmaları ise bu kişilerin vefat eden kişiden destek aldıklarına dair herhangi bir belgelendirme yapmalarına gerek duyulmamasını ifade etmektedir. Ancak diğer yakın akrabaların bu durumda destek aldıklarını ispat etmeleri gerekli bir koşuldur.

Trafik Kazası Tazminatı Davasında Manevi Tazminat Nasıl Belirlenmektedir?

Trafik kazası tazminatı davasında manevi tazminat belirlenirken öncelikle zarara uğrayanda huzur duygusunun sağlanmasıdır. Öncelikle acının ve kederin kısmen de olsa giderilmesi amaçlanmaktadır. Manevi tazminat belirlenirken ilk olarak tarafların ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmaktadır. Sonrasında ise tarafların kusur durumu, olayın meydana geliş şekli ve BK md. 4 gereğince hak ve nefaset kuralları temel alınmaktadır. Uygulamada manevi tazminat davası hesaplanırken davacının mağdur edildiği bilinmektedir. Trafik kazası nedeniyle manevi tazminat davasında genellikle yerel mahkemeler, emsal kararlar bazında karar vermektedir.
Trafik kazası tazminatı davalarında hem maddi hem de manevi tazminat davası süreçleri ile ilgili bilgi ve destek almak için Ari Hukuk ile iletişime geçerek süreci başlatabilirsiniz. Hukuki destek almanın birçok önemli faydası bulunmaktadır. Hukuki süreçlerde mücadele ederken hukuka uygun bir şekilde sürecin işlemesi açısından son derece önemlidir. Bu nedenle avukatlar, ilgili güncel mevzuatlara hâkimdir ve hem iddia hem de savunmalarını mevzuat, içtihat ve de kanunlara uygun bir şekilde yapmaktadır. Davanın seyrini etkileyen bu durum nedeni ile olası trafik kazası tazminat davalarında mutlaka hukuki destek alınması tavsiye edilmektedir.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.