Kişisel İlişki Davası Nedir?

Kişisel ilişkinin kurulması 4721 Türk Medeni Kanunu’nun 182. maddesi gereğince, velayeti kendisinde olmayan tarafın çocuk ile kişisel ilişki davası kurmasına ilişkin bir haktır. Mahkeme tarafından belirtilen tarihlerde velayeti kendisinde olmayan tarafın, velayet düzenlemesinde yer alan saatlerde ve günlerde görüşme hakkı vardır. Bu çocuk ve ebeveynin arasında sıkı sıkıya bağlı haklar arasındadır. Kişisel ilişkinin kurulamaması, engellenmesi halinde sizlere Kişisel ilişkinin kaldırılması davası konusunda destek oluyoruz.

Kişisel İlişki Davası Neden Açılır?

Kişisel ilişkinin tesisi adına verilen zamanlarda, velayeti kendisinde olmayan tarafın bu hakka engel olması, mukavemet göstermek ya da çocuğu kaçırmak suretiyle karşı çıkması halinde Kişisel İlişki Davası açılabilir. Velayeti kendisinde olmayan tarafın kusurlu davranışları sebebiyle kişisel ilişkinin kaldırılmasına yönelik dava açılabileceği gibi kişisel ilişki hükümlerinde yer alan görüş zamanlarını genişletmek adına da dava açılabilir.

Kişisel İlişkinin Kaldırılması

Velayeti kendisine verilmeyen tarafın ciddi kusurlu hareketleri ve bulunduğu koşullar nedeniyle, kişisel ilişki hakkı olarak verilen tarafın bu haklarının tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir taleptir. Kişisel ilişkinin kaldırılmasını gerektiren haller; kişisel ilişkinin kötüye kullanılması, çocuğun görüşmesinde sakıncalı hallerin olması, çocuğun kişisel ilişki kurduğu günlerde şiddete uğraması, çocuğun cinsel istismara uğraması gibi önemli nedenlerden dolayı kişisel ilişki davası ile kaldırılması talep edilebilir.

Velayeti Alınan Taraf Kişisel İlişkiyi Kaybeder Mi?

Velayeti kendisinden alınan tarafın, velayetin alınma nedenlerine bağlı olarak kişisel ilişki tesisinin yeniden düzenlenmesi söz konusudur. Bazı durumlarda velayeti kendisinden haklı ve ciddi nedenlerle alınan taraf kişisel ilişki hakkını da kaybedebilir. Oldukça önemli olan bu konuda hukuki destek almanız halinde bazı hak kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Sizlere kişisel ilişki dava sürecine dair her konuda destek olmaktan mutluluk duyarız.

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.