İştirak Nafakası

Evlilik birliğinin sona ermesi ve boşanma davasının açılmasıyla birlikte, Aile Mahkemesi tarafından müşterek çocuğun velayetini alan tarafa, velayeti kendisinde olmayan tarafça ekonomik şartları göz önünde bulundurularak verilen nafaka türüdür.

İştirak Nafakası Boşanmada Nasıl Belirlenir?

İştirak nafakası; müşterek çocuğun ebeveynleri tarafından boşanmanın anlaşmalı ya da çekişmeli olması durumunda farklı şekilde belirlenir. Anlaşmalı boşanmada belirlenen iştirak nafakası miktarı ve özel şartlar anlaşmalı boşanma protokolünde belirlenir. Çekişmeli boşanmada ise mahkeme tarafından boşanma nedenlerine, ekonomik durum göz önünde bulundurularak belirlenir.

İştirak Nafakası Artırımı Nasıl Yapılır?

İştirak nafakası; boşanma sonrasında, sosyo-ekonomik şartlar gözetilerek nafaka artırım davası ile artırılır. Aynı şekilde velayeti kendisinde olmayan taraf dava açarak iştirak nafakası azaltım talebinde bulunabilir. Sizlere, nafaka artırım ve azaltım konusunda hukuki destek sunuyoruz.

İştirak Nafakası Kime Verilir?

İştirak nafakası boşanan çiftlere değil, müşterek çocuk ya da çocuklara verilen nafaka türüdür. Velayet ortak ya da tek ebeveyne verilebilir. Ortak velayette kişiler arası anlaşmalı boşanma protokolünde iştirak nafaka tutarı, velayeti alan taraf müşterek çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak adına, velayeti kendisine verilmeyen tarafça ödenir. İştirak nafakası ve boşanma davanızda sizlere destek oluyoruz.

İştirak Nafakası Ödenmezse

İştirak nafakası her ay düzenli olarak İcra dosyasında belirtilen hesap numarasına yatırılması gerekmektedir. Nafaka ödenmemesi halinde 3 ayda bir İcra Ceza Mahkemesi’ne şikâyet edilebilir. Ödenmemesi halinde ise 3 ay hapsen tazyik cezasına çarptırılır. Nafakanın ödenmesi halinde ise hapis kararı ortadan kalkar. İştirak nafakasının yanı sıra eğitim, sağlık ve temel ihtiyaçların karşılanması ek olarak talep edilebilir. İştirak nafakasının elden nakit olarak verilmemesi, İcra dosyasına yatırılması hak kayıplarının önüne geçer. Haklarınızı hukuki olarak aramanız adına her zaman destek veriyoruz.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.