Ankara Kıdem Tazminatı Avukatı

ankara kıdem tazminatı

İşçiler yıllarca çalışır ve işten ayrılmaya karar verdiklerinde toplu bir para alma hayali kurarlar. İşçiler açısından çok önemli bir tazminat türü olan bu toplu paraya kıdem tazminatı adı verilmektedir. Pek çok işveren tarafından işçilere bu ücret ödenmek istememektedir. Kıdem tazminatı ödemeye yanaşmayan işverenler için Ankara Kıdem Tazminatı Avukatı aracılığı ile çalışanların dava açma hakkı bulunmaktadır. Hatta her geçen gün açılan bu davaların sayısı da artış göstermektedir.

Peki kıdem tazminatı nedir? Kimler hak kazanabilir? Bunu inceleyelim. Çalışmış olduğu iş yerinde 1 yılını doldurmuş olan işçi işten ayrıldığında işveren tarafından işçiye çalışmış olduğu süre ve son geniş ücret ile orantılı olacak şekilde hesaplama yapılarak ödemekle yükümlü olduğu tutara kıdem tazminatı adı verilmektedir. İş sözleşmesinin işveren tarafından haksız bir sebeple, işverenin de haklı bir sebeple son vermesi durumunda işçi tazminata hak kazanacaktır. Kanuna uygun olarak hazırlanan bir fesih ihtarnamesi ile birlikte yasal süreç başlatılacaktır.

Ankara Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır?

Ankara Kıdem Tazminatı Avukatı desteği ile dava açılabilmektedir. İş sözleşmesinin son ermesinden sonra işverene belirli bir süre tanınmakta ve ihtar gönderilmektedir. Şayet verilen sürede ödeme gerçekleştirilmez ise 1 Ocak 2018 yılından itibaren şart haline gelen arabulucuya başvurmak şart olacaktır. Avukat aracılığı ile ya da bizzat arabulucuya gidebilirsiniz. Yapılan toplantılar sonucunda elde edilen belgeler dahilinde belirli bir hesaplama yapılır ve hak kaybı olmaması amacı ile süreç avukat tarafından takip edilmektedir. Şayet yapılan toplantılar sonucunda herhangi bir karara varılamaz ve anlaşma sağlanamaz ise bu durumda son tutanak dava dilekçesine eklenir ve İş mahkemesine gönderilir. İş mahkemesi olmayan yerlerde ise bu tür davalara asliye hukuk mahkemesi bakmaktadır.

Ankara’da Kıdem Tazminatı Alabilmenin Şartları

Ankara Kıdem Tazminatı Avukatı aracılığı ile sizler de hak kayıplarını ortadan kaldırabilirsiniz. İş kanununda kıdem tazminatı alabilme şartları belirlenmiştir. İşçinin iş sözleşmesini haklı bir gerekçesi ile sonlandırması gerekir.

  • İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kuralları sebebi dışında kalan sebepler ile işten ayrılan sigortalı
  • İşçi tarafından ahlak kurallarına aykırılık, sağlık sorunları ve ya da işyerinde işin durması sebebi
  • Askerlik sebebi ile işten ayrılanlar
  • Emekliliğe hak kazanma
  • Evlilik sebebi ile işten ayrılan kadın sigortalı
  • Vefat eden sigortalının hak sahibi

Kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.

 

ankara kıdem tazminatı

Kıdem Tazminatı Davası İçin Gerekli Olan Evraklar

Kıdem tazminatı davası öncesinde ilk olarak arabulucuya gitmek gerekir. Bu noktada arabulucu herhangi bir karara varamadıysa son toplantı dosyası dava dosyasına konulur. İş akdinin feshi yazısı, ihtarname, banka hesap dökümü gibi belgeler dava açılırken sunulması gereken evraklar arasında yer almaktadır. Bu belgelerin yargılama sürecinde toplanması da söz konusu olabilmektedir.

Ankara Kıdem Tazminatı Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme Hangisidir?

 İş Mahkemesi Kanunu üzerinde tüm bu soruların cevapları yer almaktadır. İş davaları iş mahkemesinde, şayet bu davanın açılması için bölgede iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine açılacaktır. Yetkili mahkeme davalı gerçek ya da tüzel kişilerin davanın açıldığı tarihte yerleşim yerinde ya da iş ya da işlemin yapılmış olduğu yerde bulunan mahkemede yapılabilmektedir. Birden fazla davalı bulunuyor ise bu durumda herhangi birinin yerleşim yerinde yetkili olan mahkeme aracılığı ile dava açılabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Davasında Avukatlık Ücreti

Ankara Kıdem Tazminatı Avukatı aracılığı ile sizler de hak kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Bu konuda ödenecek olan ücretler hem işçi hem de işverenler tarafından merak edilmektedir. Çalışma koşulları, davanın konusu gibi detaylar dinlenmekte ve bir hesaplama yapılmaktadır. TBB avukatlık asgari ücret tarifesinin altında olmamak kaydı ile avukatlar sizlerden vekalet ücreti talep edebilirler. İşçilerin haklarının savunulması, davanın kazanılması, tahsil edilen ücretlerin işçiye vaktinde ödenmesi gibi amaçlar için çalışan avukatların ücretleri de işçiler tarafından ödenmektedir. İş hukuku kapsamında işçilerin hak kaybına uğramaması, işçinin kıdem tazminatı almaya hak kazanıp kazanmadığının tespit edilmesi amacı ile sizler de profesyonel destek alabilirsiniz. Hem işçilerin hem de işverenlerin mağdur olmaması, hak kaybı meydana gelmemesi ve sebeplerin incelenmesi için sizler de dava açabilirsiniz. Dava öncesi arabulucu desteği alabilir ve arabulucu tarafından çözülmeyen konularda dava yoluna gidebilirsiniz.

İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.