Tüketici Hukuku

Tüketici hukuku kısaca özetlemek gerekirse müşteri ve satıcı arasında imzalanan belgeleri inceleyen, tüketicinin kandırılmasını önleyen, haksızlıklara karşı savaşan ve insanların haklarını koruyan bir hukuk dalıdır. Tüketici hakları elbette bu bahsettiğimiz olaydan ibaret değildir. Günümüzde insanlar pek fazla bilgisinin olmadığı haklara sahiptir. Tüketicinin dolandırılmaması için haklarının ne olduğunu bilmesi gerekir. Bu hakları sıralayacak olursa şöyle bahsedebiliriz:

Alınan Ürünün İadesi

Alınan ürünün bozuk, paketi açık, tarihi geçmiş, eski ve daha pek çok istenmeyen durumlarda olmasıyla beraber tüketici hakkını arayıp, ürünü iade etmelidir. Eğer iade işlemi gerçekleştirilmiyorsa parasını talep etmeli, yine aynı sorunu yaşıyorsa yardım almalıdır.

Zararın Giderilmesi

Kişinin malında kendi iradesi dışında oluşan zararın giderilmesini istemesi haktır. Örneğin arabasını yol kenarına park eden bir insana başka bir araba gelip suçlu bir şekilde çarparsa, karşı tarafın kişinin aracında veya malında oluşturduğu hasarı gidermesi gerekir.

Bilgi Edinme Hakkı

Herhangi bir sağlık problemi, ya da hukuken, ya da günlük hayatınızda yaşanılan bir olay hakkında devletin çeşitli kurumlarından bilgi almak kişinin hakkıdır. Bu sebeple beraber kişi sorunu olan kuruma gidip bilgi edinme talebinde bulunabilir.

Sağlık Hakkı

Sağlık problemi yaşayan insanların en doğal hakkı devletten bunun için yardım istemesidir. Kişi, her insan gibi devletin karşıladığı koşullar içerisinde tedavi olabilir. Eğer bu yapılmıyorsa kişi gereken yerlere başvurup hakkını aramalıdır.

Güvenlik Hakkı

Can ve mal güvenliği toplumun en önemli haklarından biridir. Eğer kişi tarafından bunların zarar gördüğü düşünülmekteyse en yakın polis karakoluna başvurup sorununu çözmesi gerekmektedir.

Eğitim Hakkı

Eğitim herkesin hakkıdır. Ülkemizde de bu tip olaylara, özellikle eğitimle ilgili olaylara duyarlı olunmalıdır. Eğer kişi, eğitim hakkından alıkonuluyorsa ve bu hakka riayet edilmiyorsa suç duyurusunda bulunup kendini savunabilir, hakkını arayabilir.

Ekonomik Özgürlüğünün Korunması Hakkı

Çalışıp ekonomik özgürlüğünü kısmen de olsa sağlayan insanlar vardır. Bir yandan da çalışamadığı için ekonomik özgürlüğü olmayan veya iş bulamayan insanlar vardır. Bu gibi sebeplerden dolayı ekonomik olarak sıkıntı yaşıyorsanız devletten hak talep edebilir, her ay düzenli bir gelire sahip olabilirsiniz.
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00
Yol tarifi al
İletişim Bilgileri
Yeşilova Mah.4017 Cad. Çağ Dora Plaza 18/1 Etimesgut / ANKARA
Pazartesi - Cuma: 8.30-.19:00

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

Arihukuk.com @2021 – Tüm Hakları Saklıdır. Dizayn ve Yazılım destek: BiSEO

WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Butona tıklayarak Hukuk danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.